DZIEŃ ZIEMI – Dzisiaj święto naszej planety!

Jest to doskonały moment na przypomnienie wszystkim, jak ważna jest postawa ekologiczna, ile dobrego możemy zdziałać dbając o czystość planety, która jest przecież domem nas wszystkich.

Co możemy zrobić, aby mieć czynny udział w niesieniu pomocy Ziemi i jej mieszkańcom?

 1. Segregujmy odpady – w każdym miejscu, w którym są wytwarzane: w domu, w pracy, w szkole, w parku itd. Działanie to ma ogromne znaczenie, gdyż przyczynia się do zmniejszenia ich ilości i pozwala oszczędzić zasoby naturalne.
 2. Oszczędzajmy wodę – nie wylewajmy jej do kanalizacji więcej, niż jest to konieczne (częściej bierzmy prysznic niż kąpiel w wannie), wykorzystujmy wodę powtórnie, jeśli to możliwe (wodą z mycia warzyw podlejmy kwiaty), korzystajmy ze źródeł, które daje nam sama natura (zamiast podlewać ogród wodą z wodociągów – łapmy deszczówkę) itd.
 3. Oszczędzajmy energię – wychodząc z pomieszczenia gaśmy za sobą światło, wyłączajmy urządzenia, z których nie korzystamy (pozostawione w funkcji czuwania również zużywają energię) itd.
 4. Dbajmy o lasy– wykorzystujmy obie strony papieru do pisania czy rysowania. W ten sposób chronimy przed wycinką drzewa, z których przecież robiony jest papier, zmniejszamy też ilość odpadów.
 5. Bądźmy świadomymi konsumentami – wybierajmy artykuły, których produkcja lub opakowanie nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne (np. ich wytworzenie nie powoduje powstania olbrzymiego śladu węglowego, opakowanie nadaje się do recyklingu, artykuły są bezpieczne dla warstwy ozonowej, nie były testowane na zwierzętach itp.). Kupujmy z umiarem, tyle, ile naprawdę jesteśmy w stanie wykorzystać.
 6. Na zakupy chodźmy z własną torbą wielokrotnego użytku – nie korzystajmy z foliowych reklamówek jednorazowych, gdyż w ten sposób przyczyniamy się do ich ciągłej produkcji, a mają one negatywny wpływ na środowisko naturalne.
 7. Nadawajmy przedmiotom „drugie życie”– niepotrzebne zabawki, gry, ubrania, książki, sprzęty itp. można podarować komuś innemu. Dzięki temu zmniejszamy ilość składowanych odpadów i poprawiamy humor zarówno obdarowanym, jak i sobie.
 8. Wykorzystujmy ekologiczne środki transportu – pojedźmy komunikacją miejską, rowerem lub przespacerujmy się, jeśli nie musimy używać samochodu – dzięki temu zmniejszamy emisję szkodliwych spalin i nie zatruwamy powietrza.
 9. Sprzątajmy po naszych pupilach – dbajmy o czystość otoczenia, w którym żyjemy.
 10. Zwracajmy uwagę tym, którzy zaśmiecają środowisko naturalne.
 11. Edukujmy młodsze pokolenie – to ono przejmie po nas opiekę nad Ziemią, a po nim kolejne pokolenie… i kolejne…
 12. Żyjmy tak, by każdy dzień był DNIEM ZIEMI!

Tworzymy lepsze środowisko!